Botanikai leírás
A közönséges orbáncfű honos Európában, a mérsékelt égövi Ázsiában, az Indiai-szubkontinensen, Észak-Afrikában. A Bükk hegységben is bőséggel terem. Korábbi népes megnevezése Szent János füve, mivel első virágzása általában június 24-re János, illetve Iván napjára esik. Lágy szárú évelő növény. A leveleket a fény felé tartva sok áttetsző pont figyelhető meg rajtuk, amelyek illóolajtartók, szélükön fekete mirigypontok találhatók. Innen ered a perforatum megnevezés. Népies neve (lyukaslevelűfű) is erre utal. Aranysárga virágai 20-25 mm átmérőjűek, a hajtások végén bogernyőben állnak, szirmain mirigypontok vagy csíkok találhatók.
A hazánkban vadon előforduló Hypericum fajok közül kizárólag a közönséges orbáncfüvet gyűjtjük, termesztjük. Gyuri bácsi kertjében 2012-ben megkezdtük kísérleti termesztését.
Hatóanyagai
Illóolajat, hipericinszármazékokat, (hipericin, hiperforin) flavonoidokat, tannint tartalmaz. Friss virágaiból olajos kivonatot (Hyperici oleum) készítünk
Története
Egész Európában, főleg Kelet-Európában démonoktól védő hatást tulajdonítottak szétdörzsölt levelének, a házak és istállók ajtajába akasztották csomóba kötve, hogy távol tartsák a rossz szellemeket. A druidák szent növénynek tartották, aminek már a szagától is megriadnak a gonosz szellemek. Orvosi tárgyú írásokban már az I. századtól szerepel. A XIII. századtól belsőleg szíverősítőként, külsőleg sebgyógyításra használták.
Gyűjtése
Teljes virágzásakor gyűjtjük a felső, maximum 40 cm-es virágos-leveles hajtását (Hyperici herba)júniustól szeptemberig. 4-5 kg friss herbából kapunk 1 kg száraz drogot. Az orbáncfű gyűjtése csak biztos botanikai ismeretek birtokában történhet. Hazánkban számos Hypericum faj él, közülük több védett ill. fokozottan védett!
Gyógyhatásai
Az orbáncfű egyre ismertebb, igen kiváló gyógynövény idegességre és depresszióra. Igazi diadalmenetben vonult be a XX. században az akadémikus gyógyítás világába. Németországban, ahol az emberek 82 %-a választja a gyógynövényeket a gyógyszerekkel szemben, az orbáncfű teátantidepresszánsként, általános hangulatjavítóként, stresszoldóként, nyugtatóként írja fel az orvos.
Szezonális depresszióra, lelki betegségekre, még dadogásra is ajánlják. Segíthet a nikotin, alkoholfüggőség leküzdésében. Mivel igen erős immunerősítő hatása van, AIDS-es betegek terápiájának is része. Vírusölő tulajdonsága miatt HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Használható még epehajtóként, görcsoldóként, vízhajtóként és nyálkaoldásra. Emésztésjavító, savcsökkentő hatása is van.
Sajnos éppen ezek a kiváló tulajdonságai provokálták azt a hisztériát, ami e növényt körülveszi. Nem győzik riogatni az embereket, mennyire veszélyes lehet az orbáncfű fogyasztása. Véleményem szerint ha ésszerűen, mértékkel és odafigyeléssel fogyasztjuk, ami más gyógynövényekre is érvényes, nem lehet belőle baj.
Felhasználása
Gyógyteát forrázással készítünk belőle. Álmatlanságra lefekvés előtt igyanak belőle egy csészével. Depressszióra, idegi panaszokra napi egy csészével ajánlok belőle az esti órákban. 6 hétig szabad folyamatosan inni, utána 6 hét szünetet kell tartani. Emésztésjavításra, epeműködésre étkezés után 15 perccel egy csészével, alkalomszerűen. Savcsökkentésre napi egy-két csészével étkezés után 30 perccel. Vírusfertőzésre napi 3 csészével étkezés előtt.
Külsőleg fertőtlenítő és sebgyógyító tulajdonsága miatt évszázadok óta használjuk az orbáncolajat a bőr nyugtatására.
Elkészítése: 500 g vadon termő orbáncfű virágra öntsünk 1 liter kukoricacsíra vagy olívaolajat. Tegyük napra és hagyjuk állni 2 hétig. Az olaj szép sötétpiros színt kap majd ez idő alatt. Szűrjük le, tegyük zárható üvegekbe. A felégett bőrt ezzel az olajjal kenegessük gyengéden. Az orbáncolaj jó visszérre, narancsbőrre és műtéti hegek gyógyítására is. Arcbőrbe is masszírozhatjuk, minden ránctalanítókrémnél hatásosabb. Zúzódásokat néhány csepp olajjal átitatott kendővel kössünk be. Nyílt sebre tisztítás és fertőtlenítés után orbáncolajos kötést tegyünk, naponta kétszer cseréljük. Pajzsmirigy alulműködés esetén orbáncfű olajjal masszírozzuk a nyelőcső két oldalán található pajzsmirigyet.
Krémje külsõleg is hasznos
Ideggyulladás, idegzsába, neuralgia, arcidegzsába vagy isiász egyaránt jól reagál az orbáncfûolajjal bekent, masszírozott beteg testrészen.
A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfû olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bõrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külsõ vérzések esetén használták.
Az orbáncfüvet antidepresszánsként tartják számon, a szintetikus gyógyszerek alternatívájaként. (Az antidepresszív teakeverék fõ alkotórésze, pl. depressziós neurózis - itt a MAO * enzimek gátolását okozza.)
Krémje külsõleg is hasznos
Ideggyulladás, idegzsába, neuralgia, arcidegzsába vagy isiász egyaránt jól reagál az orbáncfûolajjal bekent, masszírozott beteg testrészen.
A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfû olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bõrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külsõ vérzések esetén használták.
Az orbáncfüvet antidepresszánsként tartják számon, a szintetikus gyógyszerek alternatívájaként. (Az antidepresszív teakeverék fõ alkotórésze, pl. depressziós neurózis - itt a MAO * enzimek gátolását okozza.)
Hogyan használjuk?
- Tea:
Két teáskanál szárított orbáncfüvet leforrázunk, hagyjuk állni 10 percig, majd szûrjük le! Rendszeres fogyasztása fokozza az epetermelést, és szabályozza a keringést. Depresszió esetén csak 3-4 hét után érezteti hatását.
- Forrázat:
A növény forrázatát bõrbántalmak, nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazzák.
- Olaj:
Három marék friss orbáncfû virágot szétdörzsölünk mozsárban, majd összekeverjük 500 ml szójaolajjal, és légmentesen üvegbe zárjuk. Napos helyre tegyük, és naponta többször rázogassuk fel! Ha vöröses színûre változik az olaj, szûrjük le, a virágokat jól nyomkodjuk ki! Az orbáncfû olaját külsõ reumás panaszokra, derékzsábára, bõrbajokra, nehezen gyógyuló sérülésekre, zúzódásokra, rándulásokra, véraláfutások esetén alkalmazzuk!
- Kenõcs:
Görcsök és idegfájdalom esetén kenjük be a kívánt területet.
Kutatások
A közönséges orbáncfű herbája megtalálható a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az ESCOP monográfiák között.
Figyelmeztetés
Vérhígító mellé nem ajánljuk, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia ellenes és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkenti. Túlzott fogyasztása fehérbőrű egyéneknél fényérzékenységet okozhat.
Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.